Niekończące się schody, Endless Stair, Scale Infinite. Włoskie wcielenie nieskończoności

Spacer po Endless Stair - Alex de Rijke i Jonas Lencer_fot. Jonas Lencer (dRMM)

Scale Infinite - wizualizacja_dRMM
Endless Stair, intrygująca konstrukcja z połączonych kondygnacji schodów z paneli z tulipanowca amerykańskiego, zostanie zaprezentowana w zupełnie nowej konfiguracji jako Scale Infinite na wystawie „Feeding New Ideas for the City” organizowanej przez legendarny włoski magazyn Interni Magazine na targach FuoriSalone w Mediolanie już 7 kwietnia 2014 r. Instalacja, która jest wynikiem współpracy Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) ze studio architektonicznym dRMM, firmą inżynieryjną Arup oraz firmami Imola Legno i Nüssli, będzie dostępna dla zwiedzających do 18 kwietnia 2014 r.

Konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, aby można było ją dowolnie konfigurować i adaptować do różnych lokalizacji. Podczas Festiwalu Designu w Londynie w 2013 roku zdobiła plac przed galerią Tate Modern. Teraz wpisze się w nowy kontekst, stojąc przed słynnym renesansowym budynkiem Ca’ Granda (dawniej Ospedale Maggiore) w samym centrum Mediolanu.

Włoskie wcielenie Endless Stair będzie składać się z 6 kondygnacji schodów połączonych w zaskakujący sposób, kontrastując z klasyczną formą Ca’ Granda. Studio architektoniczne dRMM po raz kolejny starało się podkreślić nieskończone możliwości odkrywania konstrukcji dzięki różnym połączeniom schodów. Zwiedzający będą także mogli podziwiać budynek Ca’ Granda z zupełnie nowej perspektywy, stojąc na wysuniętym punkcie widokowym utworzonym przez jedną z kondygnacji instalacji.

Endless Stair to jednak nie tylko intrygująca instalacja z drewna. Jest to także część projektu mającego na celu popularyzowanie wiedzy na temat wykorzystania drewna w budownictwie oraz korzyści dla środowiska wynikających z zastosowania tego surowca. To w Endless Stair po raz pierwszy zastosowano panele z drewna liściastego klejone warstwowo (cross-laminated timber – CLT), do których wykonania zwykle służyło drewno iglaste. Drewno tulipanowca amerykańskiego pozwoliło na uzyskanie o wiele cieńszych paneli, które charakteryzowały się trzy razy większą wytrzymałością niż panele z drewna iglastego. Dzięki temu każdy panel CLT, składający się z 3 warstw, miał jedynie 60 mm grubości. Za swój wkład w przyszłość budownictwa drewnianego Endless Stair otrzymała w 2013 roku prestiżową nagrodę Timber in Construction Award.

AHEC logo

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Niekończące się schody, Endless Stair, Scale Infinite. Włoskie wcielenie nieskończoności

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s