Krótka rozprawa o polskich wnętrzach…

W architekturze nie liczy się wyłącznie dobry wygląd zewnętrzny budynku i jego integracja z otoczeniem, ale również wygląd wnętrza. To właśnie we wnętrzu przebywamy, tworzymy naszą prywatną przestrzeń, odpoczywamy. Wnętrze ma nam zapewnić dobre samopoczucie i bezpieczeństwo. Stworzenie takiego, które będzie idealnie odpowiadać naszym potrzebom, wymaga nie tylko funkcjonalnego układu przestrzennego domu, ale i odpowiedniego urządzenia każdego z pomieszczeń zależnie od jego przeznaczenia.

Urządzenie mieszkania czy domu nie należy do łatwych zadań. Rynek zalewają oferty różnego rodzaju mebli, dodatków, dekoracji, które nie w każdym połączeniu umożliwią uzyskanie pożądanego efektu.
Projekt wnętrza wymaga przede wszystkim dobrego zmysłu estetycznego, a także wiedzy m.in. na temat ergonomii, teorii barw, czy różnego rodzaju materiałów. Coraz powszechniejsze staje się wykorzystanie w domu nowoczesnych technologii, systemów inteligentnego domu, co wymaga dodatkowych umiejętności.

Przeglądając zagraniczne projekty, w których idealnie łączona jest strefa zewnętrzna z wewnętrzną, gdzie natura, architektura i światło stają się jednym, a meble wydają się być nierozerwalną częścią domu, stojąc monumentalnie niczym rzeźby, niejednokrotnie odnosiłam wrażenie, że w Polsce daleko do takiego projektowania wnętrz. Jednak przeglądając ostatnio forum osób będących w trakcie budowy domu lub tuż po jego budowie, wymieniających się zdjęciami swoich mieszkań czy inspiracji, nie kryłam pozytywnego zdziwienia. W Polsce coraz lepiej z nowoczesnym projektowaniem wnętrz, a Polacy w końcu przestali traktować ingerencje architekta we wnętrze, jako coś zbędnego.
Nie należy obawiać się, że fachowy projekt jest stratą pieniędzy. Znacznie większą może być nieudana samodzielna próba urządzenia.

Poniżej prezentuję kilka fotografii urządzenia wnętrza salonu (w niektórych projektach połączone również z jadalnią i kuchnią).

 

Więcej o tym jak my Polacy urządzamy swoje salony… (kliknij)

tekst: Beata Kowalczyk


 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s