Dom z katalogu, a powierzchnia użytkowa i powierzchnia zabudowy.

pow

Podczas poszukiwania mieszkania lub odpowiedniego projektu domu nie bez znaczenia są dane dotyczące powierzchni użytkowej i powierzchni zabudowy. Pomagają one w określeniu kosztów budowy w stosunku do rzeczywistej powierzchni, która będzie możliwa do otrzymania. Jednak jak się okazuje określenie tych wartości nie należy do oczywistych. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tym pojęciom.

Obecnie obowiązujące Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r (Dz.U. z 27 kwietnia 2012r., poz.462), w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, narzuciło obowiązek podania w opisie technicznym zestawienia powierzchni użytkowych w stosunku do budynku mieszkalnego jednorodzinnego i lokali mieszkalnych. Powierzchnia użytkowa jest obliczana wg Polskiej Normy budowlanej: PN-ISO 9836: 1997 Właściwości użytkowe w budownictwie – Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych. Jak mówi rozporządzenie:

„Powierzchnię pomieszczeń lub ich części o wysokości w świetle równej lub większej od 2,20 m należy zaliczać do obliczeń w 100%, o wysokości równej lub większej od 1,40 m, lecz mniejszej od 2,20 m – w 50%, natomiast o wysokości mniejszej od 1,40 m pomija się całkowicie”.

Co to oznacza w praktyce? Regulacje te mają znaczenie głównie w stosunku do poddaszy użytkowych czy piwnic. Kąt nachylenia dachu uniemożliwia pełne wykorzystanie pomieszczenia. Przy czym należy pamiętać, że pomieszczenia o wysokości 1,4 m do 2,2 m mogą być trudne w aranżacji wnętrza i nadają się raczej jako pomieszczenia gospodarcze czy składziki niż jako sypialnie. Mimo to 50% ich powierzchni zostanie uwzględnionych do powierzchni użytkowej, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Co ciekawe sama norma PN-ISO 9836: 1997, na którą powołuje się rozporządzenie mówi coś zupełnie innego.

„Powierzchnie użytkowe klasyfikowane są zgodnie z celem i przeznaczeniem budynków, dla których są one wznoszone. Dzieli się je zwykle na powierzchnie użytkowe podstawowe i powierzchnie użytkowe pomocnicze. Klasyfikacja podstawowych i pomocniczych powierzchni użytkowych jest zależna od przeznaczenia budynku. Patrz tablica 1 i 2 ISO 6241:1984”.

Z czego wynika, że skosy liczy się w całości zgodnie z powierzchnią podłogi, ale dzieli się na dwie części:

 • część o wysokości 1,9 m i więcej, jako powierzchnie użytkowe podstawowe
 • część o wysokości poniżej 1,9 m,którą zalicza się do powierzchni pomocniczej.
  Dachy i Stropodachy. Czesław Byrdy
  Dachy i Stropodachy. Czesław Byrdy

  Kwestia balkonów czy tarasów, również nie wydaje się być jasno wyjaśniona. Norma mówi:„5.1.7.2 Powierzchnia użytkowa określana jest oddzielnie dla każdej kondygnacji i dodatkowo dzielona zgodnie z 5.1.3.1.
  5.1.3.1. Powierzchnia całkowita budynku jest sumą powierzchni całkowitych wszystkich kondygnacji budynku. Jako kondygnacja mogą być traktowane kondygnacje znajdujące się całkowicie lub częściowo poniżej poziomu terenu, kondygnacje powyżej poziomu terenu, poddasza, tarasy, tarasy na dachach, kondygnacje techniczne i kondygnacje magazynowe (patrz rysunek 1).

Rozróżnia się powierzchnie:

 1. a) kondygnacji, które są zamknięte i przekryte ze wszystkich stron;
 2. b) kondygnacji, które nie są zamknięte ze wszystkich stron do ich pełnej wysokości i które są przekryte, na przykład loggie;
  c)kondygnacji,któresąograniczoneelementamibudowlanymi (np.balustradami,osłonamizabezpieczającymi,poręczami)lecz niesąprzekryte, naprzykładbalkony”.Oznacza to, że powierzchnie zewnętrzne niezamknięte ze wszystkich stron, dostępne z danego pomieszczenia (jak np. balkony, loggie, tarasy) dolicza się do powierzchni pomieszczenia, jednak wykazując oddzielnie:
 • powierzchnie nienakryte
 • powierzchnie nakryte.

Pomiar powierzchni użytkowej wykonuje się na poziomie podłogi w stanie wykończeniowym, jednak nie doliczając wnęk w ścianach o powierzchni powyżej 0,1 m2. Jak widać po tej krótkiej analizie regulacje dotyczące powierzchni użytkowej nie są zbyt jasne, dlatego warto zapytać projektanta o metodę obliczania powierzchni, a przy przeglądaniu projektów z katalogu podejść krytycznie do podanych wartości licząc się z pewnymi różnicami, które mogą wynikać ze sposobu obliczeń.
Sprawa dodatkowo komplikuje się, kiedy mowa o kupnie mieszkania, gdzie podane parametry powierzchni użytkowej mogły być liczone wg starej normy PN-70/B-02365.
Jaśniej określone są dane odnoście powierzchni zabudowy.

„5.1.2.1 Przez powierzchnię zabudowy rozumie się powierzchnię terenu zajętą przez budynek w stanie wykończonym.
5.1.2.2 Powierzchnia zabudowy jest wyznaczona przez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się:

– powierzchni obiektów budowlanych ani ich części niewystających ponad powierzchnię terenu;

– powierzchni elementów drugorzędnych, np. schodów zewnętrznych, ramp zewnętrznych, daszków, markiz, występów dachowych, oświetlenia zewnętrznego;

– powierzchni zajmowanej przez wydzielone obiekty pomocnicze (np. szklarnie, altany, szopy).”

Parametr ten, chociaż mniej istotny od powierzchni użytkowej nie jest bez znaczenia. Jednak nie warto porównywać powierzchnie zabudowy domu parterowego z domem o użytkowym poddaszu.

Projekt domu Kendra 2M

Po tej analizie pomocnych nam pojęć przyjrzyjmy się bliżej ciekawemu projektowi domu katalogowego.
Projekt domu Kendra 2M WOK1032 zasługuje na uwagę przede wszystkim ze względu na uproszczoną bryłę, która pomoże zminimalizować koszty budowy oraz ze względu na przejrzysty, funkcjonalny układ przestrzenny wnętrza.

Projekt domu Kendra 2M

Jest to niepodpiwniczony budynek z użytkowym poddaszem. Minimalna szerokość działki, jaką wymaga projekt to 23,24 m. Dom przeznaczony może być nawet dla sześcioosobowej rodziny. Mimo dość tradycyjnej formy, budynek ma nowoczesny charakter podkreślony przez duże okna znajdujące się w salonie. Przykładowa wizualizacja uwzględnia dobry dobór kolorystyki i materiałów, które podkreślają bryłę budynku. Projekt idealnie spełni swoje funkcje na działce z wjazdem od strony północnej lub wschodniej, umożliwiając bardzo dobre doświetlenie przestronnego salonu z jadalnią.

Strefa wejściowa budynku jest dobrze zorganizowana. Wiatrołap połączony został z oddzielną praktyczną garderobą, z której wszyscy domownicy z pewnością będą zadowoleni. Garderoba umożliwia przejście do pokaźnego dwustanowiskowego garażu z miejscem na narzędzia. Garaż łączy się z pomieszczeniem gospodarczym posiadającym dodatkowe oddzielne wejście. Tuż przy wiatrołapie znalazło się również miejsce na łazienkę dla gości.
Strefa dzienna jest równie funkcjonalna. Salon połączony z jadalnią ma powierzchnie ok 27 m2 i umożliwia wyjście na taras. Pokój dzienny może zostać oddzielony ścianką działową od schodów lub umożliwić ich prezentacje. Otwiera to szerokie perspektywy ciekawej i nowoczesnej aranżacji wnętrza. Kuchnia granicząca z salonem, wielkości nieco ponad 10 m2, może być swobodnie zamykana lub otwierana. Ponadto zapewniony został dostęp do praktycznego, niewielkiego składziku, który sprosta funkcji spiżarni. Natomiast duże okno w kuchni, z widokiem na wjazd, dostarczy wystarczająco dużo światła, podczas codziennego gotowania. Dodatkowo na parterze znajduje się pokój, który może służyć zarówno, jako gabinet jak i sypialnia dla gości. Projekt uwzględnia także trzy sypialnie i dużą łazienkę na poddaszu. Natomiast przestrzeń nad garażem pełni rolę strychu. Warto zauważyć, że każdy z pokoi ma zapewniony bezpośredni dostęp na balkon.

Myślę, że projekt ten łączy w sobie zarówno nowoczesną jak i tradycyjną formę. Z kolei dość prosta bryła umożliwi zminimalizowanie zbędnych kosztów. Dom jest funkcjonalny, szkoda jednak, że spora przestrzeń nad garażem nie została korzystniej zagospodarowana. Za uchybienie ponadto można uznać nierówną linie okapów, przez co forma budynku traci na klarowności i nowoczesności.

Opracowanie: Beata Kowalczyk


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s