Wymiary działki, a projekt domu

Odległość budynku mieszkalnego od granicy działki ma szczególne znaczenie przy zakupie projektu z katalogu. Może dojść do sytuacji, kiedy to budynek ze względu na obowiązujące przepisy nie będzie mógł zostać zrealizowany na naszej działce, a tak znaczna modyfikacja projektu nie będzie możliwa.
Usytuowanie budynku reguluje rozporządzenie: Warunki Techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Przyjmuje się, że minimalna odległość od granicy działki wynosi 4 m, jednak w przypadku ściany bez otworów okiennych, odległość może wynosić 3m. Dopuszczalna jest także odległość 1,5 m, jeżeli wynika to z ustaleń MPZP albo decyzji WZ (Warunki Zabudowy), oraz w sytuacji, kiedy szerokość działki jest mniejsza niż 16 m, ale tylko w przypadku ścian bez otworów okiennych i drzwiowych.
Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie odległości będą musiały zostać zachowane najlepiej zachowawczo przyjąć 4 m. Niezależenie jednak od sytuacji warto przed rozpoczęciem poszukiwania projektu zapoznać się z aktualnie obowiązującymi Warunkami Technicznymi, lub skonsultować się z architektem, który najlepiej określi, jakim wymaganiom będzie musiał sprostać budynek, aby mógł zostać zrealizowany na działce.

Minimalne odległości od granicy działki mają szczególne znaczenie, kiedy nasza działka jest niewielka, ma nietypowe kształty lub kiedy decydujemy się na dom parterowy z nieużytkowym poddaszem, który wymaga większej powierzchni zabudowy niż dom piętrowy (więcej o powierzchni zabudowy).

Projekt domu Abra 2
Nie znaczy to jednak, że dom parterowy jest złym rozwiązaniem. Dowodem jest przykładowy projekt parterowego domu z katalogu portalu extradom.pl, o nazwie Abra 2 BSE 1003 .
Ten parterowy niepodpiwniczony budynek dzięki prostej bryle, na rzucie zbliżonym do litery L, ma nowoczesną formę. Projekt uwzględnia dwustanowiskowy garaż oraz taras usytułowany od strony ogrodu. Dom przeznaczony jest dla czteroosobowej rodziny. Budynek skierowany powinien zostać wjazdem od strony północnej, tylko takie jego zorientowanie pozwoli na dostateczne oświetlenie pomieszczeń.

Projekt domu Abra 2

Wejście do budynku zostało nieco cofnięte względem lica ściany, co umożliwiło na jego zadaszenie. Strefa wejściowa łączy w sobie wiatrołap prowadzący do kotłowni, przez którą możliwe jest przejście do garażu. Oddzielna garderoba nie została uwzględniona w projekcie jednak przestronny hall łączący strefę dzienną i strefę nocną zmieści szafę na odzież wierzchnią. Tuż przy wiatrołapie znajduje się praktyczna niewielka toaleta.

Projekt domu Abra 2

Strefa dzienna zlokalizowana od zachodniej strony zawiera w sobie salon wielkości ok. 29 m2 tworzący otwartą przestrzeń z jadalnią oraz kuchnią.

Projekt domu Abra 2

Pokój dzienny otwiera się swobodnie na zadaszony taras od strony ogrodu. Kuchnia natomiast posiada dostęp do praktycznej spiżarni, może zostać także wydzielona ścianką działową od salonu.

 


Strefa nocna zlokalizowana od wschodniej strony zawiera 3 sypialnie i łazienkę. Pomimo iż strefa ta mogła zostać zorganizowana znacznie lepiej wciąż jest dość praktyczna dzięki zapewnieniu dobrej komunikacji do każdego z pomieszczeń, a powierzchnia każdego z pokoi jest wystarczająca.

W projekcie niestety brakuje dodatkowego pomieszczenia gospodarczego, które z pewnością przydałoby się w codziennym życiu czteroosobowej rodziny. Dużą zaletą tego projektu jest jednak dogodny układ przestrzenny, co czasami bywa trudne do osiągnięcia w dużych domach parterowych. Ponadto projekt ten posiada dość szerokie możliwości modyfikacji, jak np. oddzielenie kuchni czy niezadaszenie tarasu, które zminimalizuje koszty.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s